MLP123M025EA1C
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
975516
Description
CAP ALUM 12000UF 20% 25V FLATPCK
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MLP123M025EA1C PDF
Type Description
Series:MLP
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:12000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):57mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-55°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.1 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.000" (25.40mm)
Size / Dimension:2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max):0.500" (12.70mm)