UKA0J471MPD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
975524
Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UKA0J471MPD PDF
Type Description
Series:UKA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:470 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:270 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:405 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.512" (13.00mm)