ALF20C271DF550
VIGOR # :
975531
Description
CAP ALU 270UF 20% 550V PRESSFIT
DataSheet
ALF20C271DF550 PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.29Ohm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.01 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:3.15 A @ 10 kHz
Impedance:1.126 Ohms
Lead Spacing:0.886" (22.50mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)