EKZN6R3ELL152MH20D
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
976119
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EKZN6R3ELL152MH20D PDF
Type Description
Series:KZN
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:900 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5 A @ 100 kHz
Impedance:41 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.846" (21.50mm)