USF1V330MDD1TA
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
976593
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
USF1V330MDD1TA PDF
Type Description
Series:USF
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:200 mA @ 100 kHz
Impedance:500 mOhms
Lead Spacing:0.138" (3.50mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)