UPJ0J822MHD6
VIGOR # :
976600
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 6.3V RADIAL
DataSheet
UPJ0J822MHD6 PDF
Part Status:Active
Capacitance:8200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:6.3 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:2.15 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.39 A @ 10 kHz
Impedance:31 mOhms
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):1.299" (33.00mm)