ECE-A1VN330UB
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
976802
Description
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ECE-A1VN330UB PDF
Type Description
Series:SU
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:100 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:170 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.492" (12.50mm)