109LBA063M2EG
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
976816
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
109LBA063M2EG PDF
Type Description
Series:LBA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):49.74mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.5 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.850" (47.00mm)