UCB1E470MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
977184
Description
CAP ALUM 47UF 20% 25V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCB1E470MCL1GS PDF
Type Description
Series:UCB
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:63 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:94.5 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.343" (8.70mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)