EEU-FR1J391
VIGOR # :
977245
Description
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL
DataSheet
EEU-FR1J391 PDF
Type Description
Series:FR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.496 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.995 A @ 100 kHz
Impedance:27 mOhms
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)