EMHJ350ADA470MF80G
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
977268
Description
CAP ALUM 47UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
EMHJ350ADA470MF80G PDF
Type Description
Series:Alchip™- MHJ
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:47 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):450mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:88 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:220 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size:0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)