UCX1V221MCL1GS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
977996
Description
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCX1V221MCL1GS PDF
Type Description
Series:UCX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):150mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:250 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:500 mA @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max):0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size:0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)