UKT1H3R3MDD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
978013
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UKT1H3R3MDD PDF
Type Description
Series:UKT
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:25 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:50 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.079" (2.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.433" (11.00mm)