B43508B9277M82
VIGOR # :
978913
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
DataSheet
B43508B9277M82 PDF
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):460mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.16 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:640 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.661" (42.20mm)