UCX1V222MNQ1MS
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
978932
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 35V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UCX1V222MNQ1MS PDF
Type Description
Series:UCX
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):35mOhm
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature:-40°C ~ 135°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.2 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):0.886" (22.50mm)
Surface Mount Land Size:0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)