ALS70C512NP550
VIGOR # :
978937
Description
CAP ALUM 5100UF 20% 550V SCREW
DataSheet
ALS70C512NP550 PDF
Part Status:Active
Capacitance:5100 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:550 V
ESR (Equivalent Series Resistance):92mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:20000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15.9 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:22 A @ 10 kHz
Impedance:80 mOhms
Lead Spacing:1.252" (31.80mm)
Size / Dimension:3.031" Dia (77.00mm)
Height - Seated (Max):5.827" (148.00mm)