UFG1V102MHM1TO
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
979768
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UFG1V102MHM1TO PDF
Type Description
Series:UFG
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:Audio
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)