UMP1E3R3MDD1TE
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
980221
Description
CAP ALUM 3.3UF 20% 25V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UMP1E3R3MDD1TE PDF
Type Description
Series:UMP
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:3.3 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Bi-Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:12 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:18 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.197" (5.00mm)
Size / Dimension:0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max):0.236" (6.00mm)