MAL210226222E3
VIGOR # :
980853
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 400V SCREW
DataSheet
MAL210226222E3 PDF
Type Description
Series:102 PHR-ST
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2200 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):60mOhm
Lifetime @ Temp.:10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:-
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:15 A @ 10 kHz
Impedance:40 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.559" Dia (65.00mm)
Height - Seated (Max):4.134" (105.00mm)