AFK686M2AH32B-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 68UF 20% 100V SMD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
AFK686M2AH32B-F PDF
Type Description
Series:AFK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:68 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):320mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive, Bypass, Decoupling
Ripple Current @ Low Frequency:375 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:500 mA @ 100 kHz
Impedance:320 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max):0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size:0.531" L x 0.590" W (13.50mm x 15.00mm)