ESMG351ELL221MQ40S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 220UF 20% 350V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESMG351ELL221MQ40S PDF
Type Description
Series:SMG
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:890 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.2727 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.492" (12.50mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)