EEV-FK1A221P
Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
DataSheet
EEV-FK1A221P PDF
Type Description
Series:FK
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:10 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-55°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:300 mA @ 100 kHz
Impedance:260 mOhms
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max):0.256" (6.50mm)
Surface Mount Land Size:0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)