381LQ333M025A042
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 33000UF 20% 25V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
381LQ333M025A042 PDF
Type Description
Series:381LQ
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Capacitance:33000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):18mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:5.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:6.33 A @ 20 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.654" (42.00mm)