277LMB450M2EE
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
277LMB450M2EE PDF
Type Description
Series:LMB
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):1.53506Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.49 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.1903 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)