UAQ2G560MHD
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
UAQ2G560MHD PDF
Type Description
Series:UAQ
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:56 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:320 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:512 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):1.476" (37.50mm)