250BXA33M16X16
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM RAD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
250BXA33M16X16 PDF
Type Description
Series:BXA
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:33 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max):0.709" (18.00mm)