DCMC104U100FF2D
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 100000UF 100V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
DCMC104U100FF2D PDF
Type Description
Series:DCMC
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:100000 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10.2mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:23.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:24.57 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.500" Dia (88.90mm)
Height - Seated (Max):5.687" (144.45mm)