MAL209356271E3
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
DataSheet
MAL209356271E3 PDF
Type Description
Series:093 PMG-SI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:270 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):530mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.58 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:390 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)