B43508E2337M67
Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP
DataSheet
B43508E2337M67 PDF
Type Description
Series:B43508
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:330 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):350mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.17 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:480 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)