630D567M025EF6A
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
630D567M025EF6A PDF
Type Description
Series:630D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:25 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:-
Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.433" Dia x 1.260" L (11.00mm x 32.00mm)