MAL209453221E3
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
DataSheet
MAL209453221E3 PDF
Type Description
Series:094 PME-SI
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):410mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:250 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)