DCM242U050AA2A
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 2400UF 50V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
DCM242U050AA2A PDF
Type Description
Series:DCM
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:2400 µF
Tolerance:-10%, +75%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.375" Dia (34.93mm)
Height - Seated (Max):2.187" (55.55mm)