B43504A2227M87
Description
CAP ALUM 220UF 20% 250V SNAP
DataSheet
B43504A2227M87 PDF
Type Description
Series:B43504
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:220 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):580mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:890 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:700 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):1.268" (32.20mm)