MAL215627472E3
Manufacturer
Vishay BC Components/Beyshlag/Draloric
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 40V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
MAL215627472E3 PDF
Type Description
Series:156 PUM-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):68mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.32 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:44 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):1.260" (32.00mm)