80LSW15000M51X83
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
SCREW TERMINAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
80LSW15000M51X83 PDF
Type Description
Series:LSW
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:80 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:7.6 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:8.36 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.858" (21.80mm)
Size / Dimension:2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):3.386" (86.00mm)