75RX301400QDLC18X50
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM RAD
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
75RX301400QDLC18X50 PDF
Type Description
Series:RX30
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1400 µF
Tolerance:-
Voltage - Rated:75 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 130°C
Operating Temperature:-40°C ~ 130°C
Polarization:Polar
Ratings:AEC-Q200
Applications:Automotive
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.295" (7.50mm)
Size / Dimension:0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)