ELHS451VSN181MQ30S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITORS
Catalog
DataSheet
ELHS451VSN181MQ30S PDF
Type Description
Series:LHS
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:180 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.05 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:1.5015 A @ 50 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.000" Dia (25.40mm)
Height - Seated (Max):1.280" (32.50mm)