LNR1J103MSEN
Manufacturer
Nichicon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 63V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
LNR1J103MSEN PDF
Type Description
Series:LNR
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:10000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:4.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:4.715 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.500" (12.70mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):3.268" (83.00mm)