36DY312F200BC2B
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 3100UF 200V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
36DY312F200BC2B PDF
Type Description
Series:36DY
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:3100 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max):4.252" (108.00mm)