ESMH3B1VNN102MA50S
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 315V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ESMH3B1VNN102MA50S PDF
Type Description
Series:SMH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:315 V
ESR (Equivalent Series Resistance):249mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:3.69 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:5.2767 A @ 100 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):2.047" (52.00mm)