ERWF401LGC472MEB5U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 400V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
ERWF401LGC472MEB5U PDF
Type Description
Series:RWF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:4700 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:-
Ripple Current @ Low Frequency:14.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:20.58 A @ 3 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.240" (31.50mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.528" (115.00mm)