36DY333F040BL2A
Description
CAP ALUM 33000UF 40V SCREW
DataSheet
36DY333F040BL2A PDF
Part Status:Active
Capacitance:33000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):10.9mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:15.5 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:17.05 A @ 1 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.079" Dia (52.80mm)
Height - Seated (Max):3.752" (95.30mm)