E36D500HPN154MEA5U
Description
CAP ALUM 150000UF 20% 50V SCREW
DataSheet
E36D500HPN154MEA5U PDF
Part Status:Active
Capacitance:150000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):7.3mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:16.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:23.436 A @ 3 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:1.250" (31.75mm)
Size / Dimension:3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max):4.125" (104.78mm)