E36D500LPN333TC92U
Description
CAP ALUM 33000UF 50V SCREW
DataSheet
E36D500LPN333TC92U PDF
Part Status:Active
Capacitance:33000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):3.625" (92.08mm)