E36D101HPN153MC92U
Manufacturer
United Chemi-Con
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 100V SCREW
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
E36D101HPN153MC92U PDF
Type Description
Series:U36D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:15000 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):12.5mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:10.38 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:14.532 A @ 3 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.875" (22.22mm)
Size / Dimension:2.000" Dia (50.80mm)
Height - Seated (Max):3.625" (92.08mm)