MAL215763561E3
Description
CAP ALUM 560UF 20% 250V SNAP
DataSheet
MAL215763561E3 PDF
Type Description
Series:157 PUM-SI
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:560 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):425mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:5000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:310 mOhms
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):1.063" (27.00mm)