B43564D5158M
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
DataSheet
B43564D5158M PDF
Part Status:Active
Capacitance:1500 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):99mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp.:15000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-25°C ~ 85°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:6.6 A @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:79 mOhms
Lead Spacing:1.122" (28.50mm)
Size / Dimension:2.532" Dia (64.30mm)
Height - Seated (Max):3.217" (81.70mm)