53D102F040GE6
Manufacturer
Vishay / Sprague
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 1000UF 40V AXIAL
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
53D102F040GE6 PDF
Type Description
Series:53D
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:1000 µF
Tolerance:-10%, +50%
Voltage - Rated:40 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:-
Ripple Current @ High Frequency:-
Impedance:-
Lead Spacing:-
Size / Dimension:0.760" Dia x 1.142" L (19.30mm x 29.00mm)