400MXH390MEFC30X35
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
DataSheet
400MXH390MEFC30X35 PDF
Type Description
Series:MXH
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:390 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:1.75 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:2.45 A @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):1.457" (37.00mm)