450KXF120MEFC30X20
Manufacturer
Rubycon
VIGOR # :
Description
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP
Catalog
Aluminum Electrolytic Capacitors
DataSheet
450KXF120MEFC30X20 PDF
Type Description
Series:KXF
Package:Bulk
Part Status:Active
Capacitance:120 µF
Tolerance:±20%
Voltage - Rated:450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):-
Lifetime @ Temp.:3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:-25°C ~ 105°C
Polarization:Polar
Ratings:-
Applications:General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:700 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:980 mA @ 10 kHz
Impedance:-
Lead Spacing:0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):0.866" (22.00mm)